Zasady diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa może wyjść na zdrowie także osobom nieuczulonym na gluten. Tego ostatniego bez widocznych wskazań lekarskich nie trzeba zresztą zupełnie wykluczyć z jadłospisu. Korzystne jest już samo jego ograniczenie. Osoby stosujące dietę bezglutenową z większą uwagą wybierają spożywane produkty spożywcze. I już, chociażby dlatego, zamiast obciążać swój organizm nadmiarem żywności przetworzonej, wzmacniają go solidnym, pełnowartościowym „paliwem”. Dieta bezglutenowa oznacza ograniczenie spożywania grupy produktów, które bywają najbardziej nafaszerowane konserwantami oraz tak zwanymi pustymi kaloriami. W ten sposób wpisuje się w zdrowsze odżywianie.

Promowana dieta bezglutenowa

Brak glutenu w diecie nie jest gwarantem zdrowia, wyjątek stanowią ludzie uczuleni na to białko. Wielu dietetyków podkreśla, by do jego wykluczenia nie podchodzić zbyt pochopnie. Produkty zbożowe nadal stanowią zasadniczy element racjonalnego jadłospisu, także w przypadku dzieci. Z drugiej strony sporo mówi się w ostatnich latach o pogarszającej się jakości tych wyrobów. Zatem zamiast ulegać trendom, lepiej świadomie wybierać składniki, z których następnie samodzielnie przygotowane zostaną domowe posiłki. A dieta bezglutenowa na ogół powinna stanowić raczej źródło inspiracji, dotyczących:

  • zdrowszego odżywiania,
  • ograniczania cukrów prostych i soli w rodzinnym menu,
  • sięgania po bardziej zróżnicowane produkty.

Zachęcanie do stosowania bezwzględnej diety bezglutenowej w przypadku ludzi niechorujących na celiakię nie ma zatem sensu. Rozsądne jest natomiast promowanie niektórych przepisów bezglutenowych, jako sposobu na wprowadzenie do diety nowych składników odżywczych czy urozmaicenie swojego menu. 

W celu poprawy zdrowia

Dietetycy zwracają uwagę na tak zwaną okresową dietę bezglutenową. Ograniczenie ilości spożywanego glutenu może wzmocnić jelita, osłabione na przykład antybiotykoterapią. Poza tym jest to rozwiązanie w sytuacji zdiagnozowania nietolerancji glutenu. Nie trzeba od razu żegnać się z tym białkiem na całe życie. W wielu przypadkach jego okresowe wykluczenie pozwala uporać się z problemem. Warto jeszcze raz z całą stanowczością podkreślić, że bezwzględna dieta bezglutenowa jest rozwiązaniem wyłącznie dla osób chorych na celiakię. A tych jest raptem kilka procent w całej populacji. Pozostali mogą szukać bezglutenowych alternatyw jako pomysłu na poprawę zdrowia i samopoczucia. Specjaliści zajmujący się odżywianiem raczej nie zalecają tej diety osobom z nadwagą czy otyłością. Choroby te wymagają bowiem w pierwszej kolejności ograniczenia spożywania tłuszczów i węglowodanów.